Kulak Çınlaması

Kulak Çınlaması Nedir?

Kulak Çınlaması, Kulak Uğultusu yani tıbbi adı ile tinnitus bir hastalık değil, altta yatan bir dizi nedenden kaynaklanan bir semptomdur. Tinnitus insanların yaşadığı en yaygın durumlardan biridir – Avustralyalıların yaklaşık  % 18’nin  hayatlarının bir noktasında mutlaka kulak çınlaması vardır. Kulak çınlaması, sıklıkla kulaklarda çınlama, uğultu veya uğultu sesleri olarak tanımlanır, ancak kişiden kişiye farklı deneyimlenebilir. Duyduğunuz şey sinir sisteminiz veya beyniniz tarafından üretilen seslerdir.

Kulak Çınlaması Neden Olur

Kulak çınlaması ayrıca kulak enfeksiyonları ve duyusal sinir bozuklukları ile de ilişkilidir. Tinnitus, bir dizi farklı şey tarafından tetiklenebilir, ancak çoğu zaman iç kulağın hassas hücrelerine zarar veren yüksek gürültülerden kaynaklanmaktadır. Alternatif olarak, stres, yüksek tansiyon ve hatta aşırı kulak kiri tinnitus’u başlatabilir.

Kulak Çınlaması Belirtileri

Çınlamalar uyarı belirti olmadan gelebilir tekrar kaybolabilir veya daha uzun sürebilir.Sürekli duyduğunuz gürültülere ek olarak stres ,uyku sorunları ,endişe ve depresyonda yaşayabilirsiniz.Bunların hepsi kulak çınlamasını daha da kötüleştirebilir , kısa bir kısır döngü oluşturabilir.

Kulak Çınlaması Nasıl Geçer?

Çınlama tedavisi ilk olarak çınlamanın tamamen ortadan kaldırılması amacıyla planlanır ancak çınlamayı ortadan kaldırmanın mümkün olmadığı durumlarla da karşılaşılabilir. Bu durumda tedavi çınlamadan kaynaklanan rahatsızlığın en az şekilde hissedilmesine yönelik olarak yeniden planlanır.

Günümüzde kulak çınlaması tedavisi medikal tedavi, maskeleme tedavisi, habituasyon tekniği, elektroterapi ve cerrahi tedavi olmak üzere beş ayrı yöntem ile gerçekleştirilebilir. Medikal tedavi benzodiazepin ya da antihistaminik gibi ilaç uygulamalarıyla, maskeleme tedavisi işitme cihazlarıyla, habituasyon tekniği psikoterapi veya hipnoz gibi uygulamalarla, elektroterapi ise elektrik stimülasyonuna dayanan tekniklerle gerçekleştirilir. Cerrahi tedavi yöntemi yalnızca gerçek sebebi bilinen ve cerrahi operasyon ile düzeltilebilen otoskleroz, vestibüler schwannom, Meniere hastalığı ve glomus jugulare gibi hastalıklarda tercih edilen bir yöntemdir.

Kulak Çınlamasının Tedavisi Trabzon

Kulak çınlaması hastalarını analiz ederken çınlamanın bir hastalık değil bir semptom olduğunu akılda tutmak gerekir.  Yapılan tetkikler sonucunda eğer çınlamaya sebep olabilecek bir hastalık varsa o hastalığın tedavisi yapılmaya çalışılır.  Ancak mevcut hastalığın tedavisi bile çınlamayı ortadan kaldırmayabilir.Tedavide hedeflenen kulak çınlamasını temelli ortadan kaldırmak değil, ihtimal dahilinde hastaya en az rahatsızlık vermesini sağlamaktır.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?

23 Yıllık deneyimi ile birçok işitme cihazı tecrübesi olan işletmemiz, size en uygun cihazı, özel anlaşmalarla en uygun koşullarda sağlamaktadır.

Çok memnun kaldım. Sizinle çok güzel ilgileniyorlar.Güler yüzlü çalışanlarıyla olsun fiyat performans açısından olsun çok memnun kaldığım bir yer. Tavsiye ederim

placeholder
Merter K.

İşitme Sağlığı, Cihaz Teknolojisi, Bakım ve Uyum  konularında sıkca sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz

3 Kolay Adımda Probleminizi Çözelim;İletişime Geçin - Ücretsiz Muayene ve İşitme Testi - Cihazı Seçimi