İşitme Cihazı Kullanmak

İster yeni, ister tecrübeli bir işitme cihazı kullanıcısı olun aşağıdaki bilgiler sizin için faydalı olacaktır.

İşitme cihazınızdan beklentilerinizin ne olması gerektiği, işitme cihazına uyum sürecinde yapmanız gerekenler ve iletişiminizi güçlendirmenin yolları hakkında geniş bilgi alabilirsiniz.

İşitme cihazı teknolojisi hakkında bilgi alabilir, işitme cihazlarının nasıl çalıştığını öğrenebilirsiniz.

İşitme Cihazına Uyum Süreci

İşitme cihazlarınıza alışmak biraz zaman alan bir süreçtir. Çoğu kişide işitme kaybı aşamalı olarak geliştiğinden işitme yeteneğimizin yok olduğunu anlamakta güçlük çekeriz.

Ayak sesleri, buzdolabının çalışma sesi bu tip seslere örnek olabilir. Yeni işitme cihazlarınız ile tekrar duymaya başlayacağınız bu sesler siz alışana kadar çok yeni gelebilir. Bu tamamen doğal bir reaksiyondur. Zamanla ihtiyacınız olmayan sesleri duymamayı öğreneceksiniz.

Çok sınırlı sayıda insan işitme cihazlarına çok kısa sürede uyum sağlayabilir. Alışma süresince beyninizi uyaran birçok yeni ses yorulmanıza sebep olabilir. Bu yüzden kullanım sürenizi aşamalı olarak arttırmayı deneyin. Elbette tüm gün boyunca çok konforlu bir şekilde kullanabileceğiniz ana kadar.

Cihazınızı kullanmaya başladığınızda birçok sesi çok iyi duymanıza rağmen bazı durumlarda halen zorluk yaşayabilirsiniz.

Merkezimizde yaptıracağınız cihaz kontrolleriniz ile uzmanımız sorunlarınızın çözümlerinde yardımcı olacaktır.

Gürültülü Ortamlarda İşitme

Normal işitme yeteneğine sahip kişiler bile gürültülü ortamlarda ne konuşulduğunu anlayamayabilir. Bu gayet doğal bir durumdur.

Düğünde yanınızdaki size bir şeyler söylüyor, futbol maçında arkadaşınız size sesleniyor.

Bu gibi gürültülü durumlarda duymak herkes için çok güçtür. Moralinizi bozmayın.

Gürültülü ortamlarda işitmek işitme cihazı kullanıcıları için en zor durumdur. Tüm bu olumsuzluklara rağmen geliştireceğiniz iletişim yöntemleri ile bu sorunu aşabilirsiniz. Konuşmacıya yakın durmak, daha sessiz bir yere geçmek, dinlediğiniz an dikkatinizi toplamak gibi.

İletişimi Kolaylaştırmanın Yolları

İşitme cihazının ilk kullanımı beklentilerinizle hiç örtüşmeyecek derecede şok edici olabilir. Çoğu işitme kayıplı kişi, işitme kaybı oluşturduktan çok uzun bir süre sonra cihaz kullanmaya başladığından normal duymanın ne demek olduğunu neredeyse unutmuş oluyor.

İşte bu yüzden trafik, sokak gürültüsü ve benzeri hayatımızı çevreleyen sesler ve kendi sesimiz çok şiddetli, karışık ve rahatsız edici gelebilir. Elbette genel olarak kıyaslandığında işitme cihazı ile işitmek, doğal işitmeden farklıdır.

 • İşitme cihazını gözlük ile kıyaslayamazsınız. İlk kez gözlük kullanıldığında farkı ve iyileşmeyi hemen hissedebilirsiniz. Fakat işitme cihazı kullanıcıları eskiden olduğundan farklı bir işitmeye alışmak zorundadırlar.
 • İlk iş olarak uyumlu bir işitme cihazı kullanıcısı olmaya çalışmalısınız. İşitme cihazınız sizi rahatsız etmese bile ( çok rahatsız ettiği durumlar hariç ) kullanmaya devam etmelisiniz. İşitme cihazınızı zor koşullarda bile tecrübe ederseniz, uzmanınız sizin yaşadığınız sıkıntıları detaylı bir şekilde dinleyip daha rahat çözümler üretme şansına sahip olur. Uzmanımızın size yardımcı olabilmesi için sizin problemlerinizi doğru şekilde aktarmanız gerekir. Aksi durumda tam ifade edilemeyen problemlerin çözümünü bulmak oldukça zordur.
 • Cihazın programlanma ve uygulama süreci sürekli devam eden uzun bir süreçtir. Programda sık değişiklik yapmak her zaman faydalı olmayabilir. Bu yüzden biraz sabırlı olmalı ve beklentilerinizi işitme kaybınızla orantılı olmasına dikkat edin.
 • İlk defa işitme cihazı kullanımı kullanıcıyı çoğu zaman psikolojik olarak da etkilemektedir. Estetik görüntüsünün bozulduğunu düşünen bir kişi cihazı benimsemeye çalışmaz ise problemler yaşayabilir. Bu yüzden cihazı aldığınız yerdeki insanlarla konuşun. Onların anlatacakları sizleri rahatlatacaktır. Unutmayın dünyadaki tek işitme kayıplı kişi siz değilsiniz.
 • Cihazı kullanmaya başladığınız ilk anda kendinize kişisel bir plan program hazırlayın. Nelerin sizi rahatsız ettiğini, hangi ortamlarda daha rahat işittiğinizi tespit edin. Bu süreç sizin işitme cihazınıza alışmanıza çok faydalı olacaktır.
 • İşitme cihazı kullanan diğer kişilerle iletişim kurun. Unutmayınız, her insan farklı birçok durumu tecrübe eder. Bu tecrübelerden sizin cihazı kullanmanızı kolaylaştıracak bilgiler edinebilirsiniz. Herkesin uyguladığı yöntem size iyi gelmeyebilir. İşitme kaybının çok özel ve kişisel olduğunu hatırlayın.

İşitme Cihazı Kullanıcılarına Yararlı İpuçları

İletişim kurmak, işitme cihazınızı aldıktan itibaren aşağıdaki tavsiyeleri dikkate aldığınızda çok sevimli ve eğlenceli bir hale gelebilir.

 • Konuşmacıya ne kadar yakın olursanız. Ne söylendiğini o kadar iyi anlarsınız.
 • Eğer birden fazla kişiyle iletişim kuracaksanız onların ortasında herkesi rahatça duyabileceğiniz bir yerde oturun.
 • Odada gürültülü noktalardan uzak durmaya çalışın. Hol, penceresi sokağa bakan odalar, televizyonun yakınlarından uzak durun.
 • Pencereye sırtınızı verin. Böylelikle konuştuğunuz kişinin yüzünü daha net görür, dudak hareketlerini ve mimiklerini daha rahat takip edebilirsiniz.
 • Tiyatro, sinema gibi sosyal aktivitelere gittiğinizde işitme kaybınız olduğunu belirtip, yardımcı dinleme üniteleri olup olmadığını sorun.
 • Arka plan gürültüsünü azaltmaya çalışın. Müziği kısın, pencereleri kapatın ya da konuşmak için daha sakin bir yer bulun.

İşitme Cihazı Kullanmak; İşitme Cihazı Kullanmak; Herkesin bildiği gibi iletişim iki taraflı bir etkileşimdir. Sadece işitme cihazı kullanan kişiyi değil sizi de ilgilendirir. İşitme cihazı kullanan bir arkadaşınız varsa onun konuşmaları daha iyi takip etmesi ve sizinle daha rahat iletişim kurması için yeni davranışlar geliştirmelisiniz.

Aile bireyleri de işitme cihazı kullanan kişinin hangi durumlarda daha rahat duyduğunu öğrenip, ne gibi durumlarda daha rahat edeceğini sormaktan kaçınmamalıdırlar. Ona yakın ve temiz bir ses tonu ile konuşup, mesajları gerektiğinde tereddüt etmeden tane tane tekrarlamalısınız.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz ?

23 Yıllık deneyimi ile birçok işitme cihazı tecrübesi olan işletmemiz, size en uygun cihazı, özel anlaşmalarla en uygun koşullarda sağlamaktadır.

Çok memnun kaldım. Sizinle çok güzel ilgileniyorlar.Güler yüzlü çalışanlarıyla olsun fiyat performans açısından olsun çok memnun kaldığım bir yer. Tavsiye ederim

placeholder
Merter K.

İşitme Sağlığı, Cihaz Teknolojisi, Bakım ve Uyum  konularında sıkca sorulan soruların cevaplarını bulabilirsiniz

3 Kolay Adımda Probleminizi Çözelim; İletişime Geçin - Ücretsiz Muayene ve İşitme Testi - Cihazı Seçimi