0 (462) 326 99 31

Merak Ettikleriniz

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

İşitme Kaybınızı Tedavi ettirmek Niçin Önemlidir?

İşitme kaybının tedavisi sonrası görünen sonuçları:

İlişkilerde iletişim

Aile ilişkilerinde samimiyet ve sıcaklık

İletişimde kolaylık

Kazanma gücü

Hayatın üzerindeki kontrol duygusu

Sosyal katılım

Duygusal stabilite

 

İşitme cihazları, yaşam kalitenizi arttırmak için çok önemli faydalar ve gelişim sağlayarak size yardımcı olabilir.

 

Sizin için önemli olan durumlarda daha iyi duyun. Yeniden aile, arkadaş ve iş arkadaşlarınızla sıcak diyaloglar kurun.

 

Bağlantıda kalın- İşitme kaybı, izolasyon ve depresyona yol açabilir. İşitme cihazlarıyla, dünyayla bağlantı kurabilir ve yaşam kalitenizi yeniden kazanabilirsiniz.

 

Çevrenizdekilere yük olmaktan kaçının- Bir işitme cihazı takmak, başkalarına nezaket etmek, hayal kırıklığını azaltmak ve seslerini yükseltmek ya da bir şeyleri tekrarlama ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

 

Gürültüde konuşmayı tanımlayın- İşitme cihazları, bir restoran veya kalabalıkta olduğu gibi, arka planda gürültüler olduğunda, konuşmacının konuşma yeteneğini geliştirebilir. İşitme cihazları teknolojisi, gürültüyü iyileştirmek ve daha iyi duyma için devam etmekte olan mevcut işitme teknolojisinin temel odak noktasıdır.

 

Keskin kal- İşitme kaybı bilişsel ve iletişim becerilerindeki azalmaya katkıda bulunur, hatta bunama olarak yanlış teşhis edilebilir. İşitme cihazları, yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir, sizi hayatın içerisinde tutar.

 

Çevrenizde neler olup bittiğine dikkat edin- İşitme, evinizde, işyerinizde ve toplumda alarmları, sirenleri, trafiği, telefonları, kapı zillerini ve diğer önemli sinyalleri hissetmenizi sağlar.

 

Daha uzun süre çalışın ve daha fazlasını kazanın- Çalışmalar, işitme engellilerin işitme kaybının işteki başarınızı etkileyebileceğini ve işitme kaybını azaltarak hafif bir işitme kaybına yol açabileceğini açıkça göstermektedir. İşitme cihazlarını kullanmak, işinizde başarılı bir şekilde iletişim kurmanıza yardımcı olabilir, böylece üretkenliğinizi, profesyonel durumunuzu ve gelirinizi korursunuz.

 

 

İşitme cihazları işitme duyumu geliştirebilir mi?

Bu ne tür bir işitme kaybına sahip olduğunuza bağlıdır:

İletim tipi işitme kaybında genellikle kulak kanalında iyi huylu bir tümör, şişlik veya kulak kanalındaki bir tıkanıklık neden olur. İşitme uzmanınız işitme kaybınızın İletim tipi olduğunu belirlerse, tıkanıklık giderildikten sonra duymanız normale dönebilir. Duymanız normale dönmezse, bir işitme cihazından yararlanabilirsiniz.

 

Sensinöral işitme kaybı, iç kulaktaki duyusal tüy hücrelerinin hasar görmesinden kaynaklanır. Bu hasar yüksek gürültüye, hastalığa, ilaca, yaralanmaya veya yaşlılığa bağlı olabilir. İşitme uzmanınız, sensörinöral işitme kaybınız olduğunu belirlerse, bir işitme cihazından yararlanabilirsiniz.

 

Presinacusis, birçok kişide yaşlandıkça ortaya çıkan işitme kaybıdır. Bu durum yaygın olup, çoğu zaman işitme cihazlarıyla çözümlenebilmektedir.

 

 

İşitme cihazı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

İşitme cihazı seçimi sizin yaşam tarzınıza ve bütçenize bağlıdır. Seyahat etmekten ve atletizm faaliyetlerinden hoşlanan aktif bir kişinin kullanacağı bir işitme cihazı ile, zamanının çoğunu evde televizyon seyrederek geçiren bir kişinin kullanacağı işitme cihazı modeli farklılık göstermektedir.

 

 İşitme uzmanınız, ihtiyacınız olan amplifikasyon tipini belirlemenize yardımcı olacak çeşitli sorular soracaktır, daha sonra işitme cihazınızın sizin için en önemli sesleri duymanıza yardımcı olacak şekilde düzgün çalıştığından emin olmak için sizinle birlikte kontroller yapacaktır.

 

İşitme cihazlarını kullanamadıklarını çekmeceye yada dolaba koyduklarını söyleyen arkadaşınızı hatırlıyor musunuz? Bunun nedeni, işitme sağlığı uzmanlarına beklentileri ve yaşam tarzları hakkında dürüst olmamaları ya da talep edilen rutin kontrollere gitmemeleri olabilmektedir.

 

 

İşitme cihazlarına uyum sağlanması ne kadar sürer?

İşitme cihazlarına uyum sağlanması kişiden kişiye değişmektedir. İşitme kaybınızın yanı sıra işitme kaybı oluştuktan sonra ne kadar süre ile işitme cihazı kullanmadığınıza bağlıdır. Kulaklarımız çevremizdeki gürültüleri toplasa da, aslında onu beynimiz tanımlar ve sese çevirir.

 

İşitme kaybı eğer tedavi edilmezse, beyninizin işitsel bölümünde atrofiye yol açabilir, bu durumda rehabilitasyonunuz normal süreye göre daha uzun sürebilir. Ayrıca işitme cihazınızı tavsiye edilen şekilde kullanmalısınız. Uzmanımızın tavsiyelerini uygulamak başarı şansınızı artırır.

 

 

İşitme cihazları kullanım ömrü ne süresi nedir?

Doğru kullanım, bakım ve koruyucu ekipmanlarla, işitme cihazları tipik olarak üç ila beş yıl arasında kullanım ömrüne sahiptir.

 

 

Memnun kalmazsam işitme cihazımı iade edebilir miyim?

Birçok işitme merkezi, memnuniyetinizden emin olmak cihaz uygulamasını yapar ve bu şekilde size uygun cihazı deneyimlemiş olursunuz. İşitme cihazınızı satın almadan önce işitme uzmanınıza satış politikaları hakkında sizi yeterince bilgilendirdiğinden emin olun.

 

 

İşitme cihazına ihtiyacım olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

İşitme cihazına ihtiyacınız olup olmadığını öğrenmenin en iyi yolu işitme uzmanı tarafından işitme testinin yaptırılmasını sağlamaktır. Kapsamlı bir işitme testi için, sağlık geçmişinizin değerlendirilmesi, bir dizi işitme testlerinden geçirmeniz ve daha iyi işitmeniz için yaşam tarzınızı ve beklentilerinizin değerlendirilmesi yaklaşık bir saatinizi alacaktır. Daha sonra, işitme uzmanınız, testinizin sonuçlarını sizinle birlikte değerlendirecek ve eğer işitme cihazından faydalanabileceğinizi belirlenirse, sonraki adımlar konuşulacaktır.

 

Duymanız son zamanlarda değiştiyse veya işitme kaybınızın olduğundan şüpheleniyorsanız, en kısa sürede merkezimizi arayarak kontrol için randevu almalısınız. 

 

Kulak çınlamam var. İşitme cihazları kulak çınlamasını kötüleştirir mi?

İşitme cihazları genellikle, duyulan frekanslarda çevresel sesleri seçici olarak yükselterek kulak çınlamasının duyulmasını zorlaştırır, işitme cihazları tinnitus tedavisinde oldukça yardımcıdır.. Şiddetli kulak çınlaması olan bazı hastalarda Tinnitus Retraining therapy denen daha yoğun bir program ile tedavi edilmesi gerekir.