0 (462) 326 99 31

Merak Edilenler

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

Merak Edilenler?

İşitme kaybı ve işitme sağlığına yönelik tüm merak ettiğiniz konular ile ilgili kafanızda oluşmuş sorulara cevap bulabilirsiniz. 5 duyu oranımızdan biri olan duyma yetimize ait gerek yaşa gerekse diğer nedenlerden kaynaklı işitme kayıplarının nedenlerini ve bu sorunlar ile nasıl başa çıkılabildiğini/ çıkabileceğinizi sizlere aktaracağız.

 

MERAK ETTİKLERİNİZ İÇİN TIKLAYINIZ.

 

İşitme Kaybı İstatistikleri

Amerikalıların yaklaşık yüzde 20'si, 48 milyonu bir dereceye kadar işitme kaybı rapor ediyor.

 

65 yaşında, üç kişiden birinin işitme kaybı var.

 

İşitme kaybı olan kişilerin yüzde 60'ı ya iş gücü, ya da eğitim ortamlarındadır.

 

İşyerlerindeki en hafif işitme kaybı olan kişiler, işitme kaybı arttıkça, normal işitme engelli bireylere kıyasla az ya da hiç düşüş göstermemektedir.

 

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki her 1000 çocuğun yaklaşık 2/3'ü bir veya iki kulakta saptanabilir işitme kaybıyla doğmaktadır.

 

Okul çocuklarının (6-19 yaş) yaklaşık yüzde 15'inin bir dereceye kadar işitme kaybı vardır.

 

 

İşitme kaybı ile ilgili gerçekler

Farklı işitme kaybı türleri olsa da, presbycusis (yaşlılığa bağlı yavaş yavaş beliren işitme kaybı), 55 yaş ve üstü için en yaygın işitme kaybıdır. Yüksek seslere maruz kalmak da işitme hasarı oluşmasında katkı sağlayan nedenlerin başında gelmektedir.

 

Genetik, doğum kusurları, baş veya kulağın enfeksiyonu, aşırı kulak kiri (geçici işitme kaybı sorunu) ve ilaçların etkileri işitme kaybı için tetikleyici olsada, işitme duyunuzu iyileştirmek için birçok seçenek bulunmaktadır.