0 (462) 326 99 31

İşitme Sağlığı

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

İşitme Sağlığı ( Nasıl Duyarız? )

Normal Kulak İşlevi

Çevreden gelen ses dalgaları hava yoluyla iletilmektedir. Gelen ses dalgaları dış kulak tarafından toplanır ve kulak kanalı aracılığı ile kulak zarına gönderilir. Gelen ses dalgaları kulak zarının titreşmesine neden olur, bu titreşimler orta kulaktaki üç minik kemiği harekete geçirir.

 

Harekete geçen minik kemikler,  iç kulaktaki (koklea) sıvının hareket etmesine neden olur. İç kulaktaki sıvının hareketi, kokleadaki tüy hücrelerinin bükülmesine neden olur. Tüy hücreleri bu hareketi elektriksel iletilere dönüştürür. Bu elektriksel iletiler işitme (işitsel) sinire ve beynimizdeki yorumlanan bölgeye iletilir.

 

Dış Kulak

Resimde gördüğünüz dış kulağın parçası pinna veya kulak kepçesi olarak adlandırılır. Olukları ve çıkıntıları olan kulak kepçesi, 2000 ila 3000 Hz frekans aralığındaki seslerde doğal bir ses artışı sağlar ve dış kulakta birçok ünsüz konuşma sesini algılarız.

 

Diğer önemli nokta ise dış kulaktır.  Kulak kanalı dış kulakçık olarak da adlandırılır. Kulak kanalı sadece birkaç kat cilt ve ince tüyler ile kaplı oldukça vaskülarize bir bölgedir. Bu durum kulak kanalına bol miktarda kan akışı olduğu anlamına gelmektedir. Mumumsu doğal kulak sıvısı (cerumen) kulak kanalında birikir ve deriyi bakteri ve nemden koruyucu bir bariyer görevi görür. Kulak kanalı tamamen kapanmadığı sürece kulakta oluşan mumumsu doğal kulak sıvısı normaldir.

 

Orta Kulak

Kulak zarı veya timpanik membran (TM), dış ve orta kulak arasındaki bölme oluşumudur. Son derece ince bir zar olmasına rağmen, kulak zarının gücünü artırmak için üç katmandan oluşmaktadır.

 

Kemikçikler, timpanik membranın hemen arkasında orta kulağın üç minik kemiği bulunmaktadır. Bu üç kemik orta kulağa bağlı olarak bir zincir oluşturmaktadır. Kemiklerden biri timpanik membranın en iç tabakasına gömülüdür ve üçüncü kemik iç kulağın membranöz bir penceresine bağlıdır. Kemikçikler timpanik membrandan aldıkları mekanik titreşimleri iç kulağa iletirler.

 

Östaki borusu ise orta kulak hava basıncını dengeleyen sistemidir. Orta kulak kemikle kaplıdır ve östaki borusu haricinde dışarıda bulunan hava ile ilişkisi yoktur. Bu boru şeklindeki yapı normalde kapalıdır ancak yutma, esneme veya çiğneme yoluyla istemsiz bir şekilde açılabilmektedir. Ayrıca uçakta uçarken olduğu gibi kulaklardaki basıncı dengelemek için kasıtlı olarak da açılabilir. Bu olduğunda, yumuşak bir patlama sesi duyabilirsiniz.

 

  

İç Kulak

İç kulak, temporal kemiğin içinde yer alan ve dış kulağın üst kısmında bulunan başın her iki tarafındaki kafatası kemiğinin hemen altındaki bir organdır. İç kulağın iki ana yapısı vardır: semisirküler kanallar ve koklea.

 

Semisirküler Kanallar - Hareket ettiğimizde dengemizi korumaya yardımcı olur.

 

Cochlea - İç kulakta bulunan yapısı itibarı ile içi sıvı dolu ve salyangoz görünümlü işitme organıdır.

Koklea, kulak zarından ve kemikçiklerden gelen mekanik titreşimleri bir dizi elektriksel iletiye dönüştürür. Tüy hücreleri olarak adlandırılan duyusal hücreler, kulak sıvısının mekanik titreşimler tarafından titreştirilmesi sebebi ile tüy hücreleri bükülmektedir. Tüy hücrelerinin bükülmesi, işitsel sinir yoluyla beyine elektrik sinyallerinin gönderilmesine neden olur. İnsanlarda 20Hz'den (düşük frekans) 20.000Hz'e (yüksek frekans) kadar olan sesleri kodlamaktadır.