0 (462) 326 99 31

İşitme Kayıpları

İşitme Kayıpları
Facebook'ta Paylaş
Tweetle

İşitme kayıpları üç’e ayrılmaktadır.

Hafif Derece İşitme Kayıpları: Hafif derece işitme kayıpları tolere edilebilir ve gün içi de aktiviteleri normal sürdürülebilir bir durumdur.

 

Orta Derece İşitme Kayıpları: Orta derece işitme kayıplarında biraz daha farklı ve dikkatli olunması gerekmektedir. Orta derecede işitme kaybı olan kişiler konser izlerken veya iş toplantılarında ayrıntıyı yakalama anlamında zorlanacaklarından orta derecede işitme kayıpları önemlidir.

 

İleri Derece İşitme Kayıpları: İleri derecede işitme kayıplarında günlük yaşamda yaşadığı zorluklar sebebi ile zaten hasta tedavi merkezine başvurmakta ve muayene ve çözüm talep etmektedir.

 

Hafif ve ortada derece işitme kayıplarında genelde farkında olmadığı için şikâyetçi değildir. Orta derecede işitme kayıplarında genelde kişinin yakınları fark etmektedir. Çünkü kişi zaten duymadığı şeyi duymuyordur duyamadığından ben niye duymuyorum algısına girmez. Ama etrafı bu durumdan tedirgindir çünkü seslenir cevap vermez, televizyonun sesini çok açar, çalan kapı zilini duymaz yâda zaman zaman telefon sesini duymamaya başlar belirtiler vardır.

İleri derecede ise zaten duymuyordur bu durumlarda zaten sosyal anlamda da içe kapanma vardır.

 

Diskriminasyon ( Kelimeleri Ayırt Etme )

Hafif, orta ve ağır işitme rahatsızlıklarının dışında birde asıl diskriminasyon dediğimiz durum vardır. Bazen kişi duyar ama duyduğunu anlayamaz bu daha çok santral tip olarak nitelendirdiğimiz bir durumdur. Diskriminasyon dediğimiz vakalarda hasta durumunu çok net ifade etmekte, doktor bey ben duyuyorum ama duyduğumu anlamıyorum şeklinde söylemler ile şikâyetini dile getirmektedir. Kişiye kelimeler bir karmaşa içerisinde gelmektedir. Hekimler olarak biz bu duruma kelimeleri ayırma skoru diyoruz. İşitme testinde diğer işitme seviyelerine baktığımız gibi mutlaka ve mutlaka kelimelerini ayırma skoruna da bakıyoruz. İşitmesi kabul edilebilir seviyede olup, diskriminasyon ( Kelimeleri Ayırt Etme ) skoru bozuksa bu hasta artık bir anlamda ileri tip işitme kaybı olarak değerlendirilmektedir.