0 (462) 326 99 31

İşitme Kaybı

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

İşitme kayıpları üç’e ayrılmaktadır.

Hafif Derece İşitme Kayıpları: Hafif derece işitme kayıpları tolere edilebilir ve gün içinde aktiviteleri normal sürdürülebilir bir durumdur.

 

Orta Derece İşitme Kayıpları: Orta derece işitme kayıplarında biraz daha farklı ve dikkatli olmak gerekir. Orta derecede işitme kaybı olan kişiler konser izlerken veya iş toplantılarında ayrıntıyı yakalama anlamında zorlanacaklarından orta derecede işitme kayıpları önemlidir.

 

İleri Derece İşitme Kayıpları: İleri derecede işitme kayıplarında günlük yaşamda yaşadığı zorluklar sebebi ile zaten hasta tedavi merkezine başvurmakta ve muayene ve çözüm talep etmektedir.

 

Hafif ve ortada derece işitme kaybı olan kişiler genelde durumun farkında olmadıkları için şikâyetçi değildirler. Orta derecede işitme kayıplarında genelde kişinin yakınları fark etmektedir. Çünkü kişi zaten duymadığı şeyi duymuyordur duyamadığından ben niye duymuyorum algısına girmez. Ama etrafı bu durumdan tedirgindir çünkü seslenildiklerinde cevap vermezler, televizyonun sesini çok açar, çalan kapı zilini duymaz yada zaman zaman telefon sesini duymama ile başlayan belirtileri vardır.

 

İleri derecede ise zaten duymuyordur bu durumlarda zaten sosyal anlamda da içe kapanma vardır.

 

Diskriminasyon ( Kelimeleri Ayırt Etme )

Hafif, orta ve ağır işitme rahatsızlıklarının dışında birde asıl diskriminasyon dediğimiz durum vardır. Bazen kişi duyar ama duyduğunu anlayamaz. Bu daha çok santral tip olarak nitelendirdiğimiz bir durumdur. Diskriminasyonu düşük vakalarda hasta durumunu çok net ifade etmekte, -doktor bey ben duyuyorum ama duyduğumu anlamıyorum- şeklinde söylemler ile şikâyetini dile getirmektedir. Kişiye kelimeler bir karmaşa içerisinde gelmektedir.

 

İşte buna kelimeleri ayırt etme skoru diyoruz. İşitme testinde diğer işitme seviyelerine baktığımız gibi mutlaka ve mutlaka kelimelerini ayırt etme skoruna da bakıyoruz. İşitmesi kabul edilebilir seviyede olup, diskriminasyonu ( Kelimeleri Ayırt Etme ) düşükse, bu hasta artık bir anlamda ileri tip işitme kaybı olarak değerlendirilmektedir.