0 (462) 326 99 31

İşitme Cihazı Teknolojisi

Facebook'ta Paylaş
Tweetle

İşitme Cihazı Teknolojisi

Bütün işitme cihazlarında ses önce bir mikrofon tarafından toplanır. Sonrasında işlenir, şiddeti arttırılır ve alıcı tarafından kanal içi işitme cihazı kullanıyorsanız direk kulak kanalınıza, kulak arkası bir model kullanıyorsanız boynuz ve hortum aracılığı ile kulak kalıbınız üzerinden kulak kanalınıza gönderilir.

Dijital işitme cihazları gelen sinyali bilgisayar teknolojisinde kullanılan digit – rakam (0,1) ‘e çevrilir. Çevrilen sinyal bilgisayar ortamında dijital olarak işlenir ve tekrar analog akustik sinyal olarak dinleyiciye ulaştırılır.

 

Dijital Ses İşleme

Gelen sinyaller matematiksel olarak kodlanır yani birebir kopyalanır. Bit, bit kodlanan ses bütünlüğü bozulmadan değiştirilebilir. Analog sinyalden daha dayanıklı olan dijital sinyaller tam ve doğru olarak tekrarlanabilir ve bu ses kalitesini etkilemez. Bu işlemi de bilgisayarınıza tarayıp attığınız bir resmi yazıcı ile yazdırmanıza benzer. Yani her bastığınız resim orjinalin mükemmel bir kopyası olacaktır.

Yeni nesil geliştirilen dijital teknoloji ile her geçen gün ses daha mükemmel bir biçimde işlenme şansına sahip oluyor. Gürültüyü tespit eden ve insan sesini tanıyan cihazlar sayesinde, konuşma sesleri daha net ve anlaşılabilir şekilde işlenebiliyor.